1.      Ile mamy włosów na naszej głowie?
2.      Co to jest cykl włosa?
3.      Czy każdy włos wypada?
4.      Ile włosów wypada nam każdego dnia?
5.      Czy to prawda, że nasze włosy odzwierciedlają stan naszego zdrowia?
6.      Lubię myć często włosy, czy może być to przyczyną spadku ich liczby?
7.      Jak często należy myć włosy?
8.      Jaki jest właściwy produkt dla naszych włosów?
9.      Na czym polega sprawdzenie naszych włosów?
10.    Jaka jest budowa włosa?
11.    Dlaczego włosy wypadają?
12.    Jak stres i dieta może przyczyniać się do wypadania włosów?
13.    Co to jest łupież?
14.    Jaka jest różnica między suchym i tłustym łupieżem?
15.    Czy łupież jest zaraźliwy?
16.    Zauważyłam, że ilość łupieżu się zmienia. DLACZEGO?
17.    Jakie są konsekwencje łupieżu?
18.    Jak sposób odżywiania wpływa na nasze włosy?
19.    Dlaczego włosy są czasem tłuste?
20.    Co to jest sebum?
21.    Jakie są przyczyny łojotoku?


1. Ile mamy włosów na naszej głowie?

Liczba włosów jest powiązana z ich naturalnym kolorem. Osoby o blond włosach mają ich najwięcej – ok. 150 000. Osoby czarnowłose mają ok. 110 000 włosów, brunetki - 100 000, a rudowłose jedynie ok. 80 000.


2. Co to jest cykl włosa?

Każdy włos ma swoje ”fazy życia”. Pierwsza z nich to faza intensywnego wzrostu nazywana "anagen”, która trwa od 2 do 5 lat. Po niej następuje krótka, 2–3 tygodniowa faza przejściowa (katagen), w której dochodzi do zatrzymania procesów produkcji komórek w cebulce włosa. Wreszcie jest faza spoczynku nazywany "telogen" w celu uzupełnienia i zamknięcia cyklu faz. Ten ostatni etap jest podobny jest do rzeczywistego letargu. Trwa około 3 miesięcy, poczym stare włosy wypadają, a na ich miejsce produkowane są nowe włosy w kolejnej fazie wzrostu "anagen".


3. Czy każdy włos wypada?

TAK, a następnie jest on zastąpiony przez nowy włos. Średni okres jednego włosa wynosi 3-6 lat i zmienia się w zależności od wieku, stanu zdrowia oraz czynników dziedzicznych.


4. Ile włosów wypada nam każdego dnia?

Od 30 do 50. Ilość utraconych w ciągu dnia włosów zależy od ogólnej liczby włosów przez nas posiadanych.


5. Czy to prawda, że nasze włosy odzwierciedlają stan naszego zdrowia?

TAK, włosy mogą wskazywać niektóre fizyczne i psychiczne zmiany oraz można je uznać za obraz naszego ogólnego stanu zdrowia. Bujne, lśniące włosy ze wzrostem średnio o  1-1,5 cm jest dowodem naszego zdrowia. Z powodu stresu, lęku i gdy nasz organizm ubogi jest w minerały, białka i witaminy, włosy stają się słabe, uszkodzone i matowe.


6. Lubię myć często włosy, czy może być to przyczyną spadku ich liczby?

Jeśli korzystamy z odpowiednich produktów, częste mycie włosów nie będzie wpływać na ich stan. Ale musimy wiedzieć, że codzienne stosowanie złej jakości szamponu może powodować pogorszenie ich stanu. Może wystąpić uszkodzenie jakości włosów i ich wyglądu.


7. Jak często należy myć włosy?

Nie ma na to jednej reguły. Ważne jest, aby usuwać wszystkich zanieczyszczeń, tłuszcz, łupież, pył i zanieczyszczenia środowiskowe z naszych włosów. Ponadto zależy to od wykonywanej pracy oraz spędzania czasu wolnego.


8. Jaki jest właściwy produkt dla naszych włosów?

WAŻNE JEST, aby to SPRAWDZIĆ!! \
Możesz to zrobić w Gabinetach współpracujących z Instytutem TrichoMed®.


9. Na czym polega sprawdzenie naszych włosów?

Sprawdzenie naszych włosów to szereg badań i testów oceniających włosy i stan skóry głowy oraz wybór określonych dla nich produktów. SPRAWDZENIE włosów pozwoli rozpoznać problem, który istnieje i rozwiązywać go poprzez odpowiednie zabiegi i preparaty. Sugerujemy okresowe sprawdzenie włosów tak jak na sprawdzamy nasze oczy i zęby.


10. Jaka jest budowa włosa?

Każdy włos składa się w 80% z keratyny (białka) oraz 10-15% wody, pozostała część masy włosa to: pigmenty, minerały i lipidy (tłuszcze). Zewnętrzną warstwę włosa tworzy tzw. osłonka włosa. Otacza ona warstwę wewnętrzną, inaczej cześć korową (cortex), która stanowi blisko 80% całej objętości włosa. Zabiegi upiększające tj. koloryzacja, rozjaśnianie czy trwała ondulacja oraz związane z nimi procesy chemiczne (utlenianie, redukcja), zachodzą właśnie w tej części włosa.


11. Dlaczego włosy wypadają?

Na wypadanie włosów może mieć wpływ wiele przyczyn. Oto niektóre z najbardziej powszechnie występujących: stres, niezrównoważona dieta, choroby, zaburzenia hormonalne, leki, czynniki dziedziczne, brak niektórych minerałów lub witamin.


12. Jak stres i dieta może przyczyniać się do wypadania włosów?

Naczynia krwionośne odżywiają i dostarczają tlen do naszych włosów. Jeśli stres jest częsty lub ciągły, występuje słabe mikrokrążenie w skórze głowy, co wpływa na zanik cebulki włosa. Także dieta jeśli jest nie zrównoważona i nie regularna, może powodować brak substancje niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosów.


13. Co to jest łupież?

Łupież jest schorzeniem skóry głowy ( ale nie włosów) i może powstać zarówno na suchej, jak i tłustej skórze głowy. Objawia się przyśpieszonym złuszczaniem skóry głowy. Przyczyny tego procesu mogą być różnorodne. Stres, złe odżywianie, zaburzenia hormonalne, ale także suche powietrze w pomieszczeniach, częste używanie suszarki lub niewłaściwie dobrane środki pielęgnacyjne.


14. Jaka jest różnica między suchym i tłustym łupieżem?

Pierwszy charakteryzuje się cienkimi, szarymi lub białymi płatkami na całej skórze głowy, które spadają na nasze plecy. Tłusty łupież charakteryzuje się wiekszymi, żółtawymi, tłustymi płatkami, które występują w takich okolicach jak czoło, wierzchołek głowy, kark i uszy.
. Tłusty łupież jest zawsze związany z nadmiernym wydzielaniem gruczołów łojowych. Przy łupieżu często występuje swędzenie i zaczerwienienie skóry.


15. Czy łupież jest zaraźliwy?

NIE, nie jest zaraźliwy, ale skóra głowy cierpiących na łupież jest bogata w mikroorganizmy, w tym Ovale Pityrosporon, który wpływa na zwiększenie prędkości złuszczania naskórka i posiada możliwość przenoszenia się jednej głowy na inną.


16. Zauważyłam, że ilość łupieżu się zmienia. DLACZEGO?

Łupież jest bardzo częstym problemem. Około 40% populacji cierpi na łupież, co najmniej przez pewien okres czasu ( głównie między 20 a 40 lat - jeden z dwóch mężczyzn i jedna kobieta na trzy). Łupież jest rzadki u dzieci i stosunkowo rzadko występuje w wieku starszym. Występowanie łupieżu związane jest ze zmianami hormonalnymi. Duzy wpływ na intensywność łupieżu maja pory roku: łupież może znikać w okresie letnim i pojawiać się ponownie jesienią, osiągając maksimum podczas miesięcy zimowych.


17. Jakie są konsekwencje łupieżu?

Łupież nie jest chorobą, jest to zaburzenie, ale może powodować pewne zmiany na naszej głowie i włosach. Widoczne płatki łupieżu na naszych włosach sprawiają wrażenie niedbałości o higienę. W niektórych przypadkach może występować swędzenie, szczególnie 2 lub 3 dni po umyciu włosów. Pamiętać należy ze łupież powoduje wzrost naszej flory bakteryjnej.


18. Jak sposób odżywiania wpływa na nasze włosy?

Piękne i zdrowe włosy zależne są od naszego zdrowia. Wysoka gorączka, nadmierny stres i ciągłe stosowanie leków może spowodować zaburzenia równowagi naszego organizmu przyczyniając  się do osłabienia włosów. Stosowanie długotrwałej diety bez konsultacji z lekarzem może spowodować ubytek: aminokwasów, witamin, soli mineralnych i metali koniecznych dla naszego organizmu i piękna naszych włosów. W pielęgnacji włosów ważna jest zrównoważona dieta; poprawia ona stan naszego zdrowia, a zarazem wygląd naszych włosów.


19. Dlaczego włosy są czasem tłuste?

Mówiąc o włosach przetłuszczających się mówimy o łojotoku. Jest to chorobą skóry głowy, ma ona niekorzystny wpływ na włosy, które wyglądają na ciężkie, brudne i tłuste; są one nieprzyjemne zarówno wzorkowo, jak i w dotyku. Tłuste włosy to jeden z pierwszych objawów dojrzewania: łojotok zwykle pojawia się na początku okresu dojrzewania, gdy produkcja łoju przez gruczoły łojowe jest zwiększona.


20. Co to jest sebum?

Sebum jest substancją produkowaną przez gruczoły łojowe i wydzielane przez ujścia pęcherzyków na skórze głowy, gdzie miesza się z potem. Sebum zwiera trójglicerydy, estry woskowe, skwalen, cholesterol. Ma odczyn pH pomiędzy 3 i 4, w temperaturze pokojowej jest półpłynne.


21. Jakie są przyczyny łojotoku?

Aby zrozumieć dlaczego gruczoły łojowe produkują nadmiar sebum, musimy wziąć pod uwagę, że aktywność tych gruczołów jest regulowana przez hormony. Wydzielanie gruczołów łojowych jest powodowane i regulowane przez męskie hormony androgeny, które są produkowane także przez organizm kobiety( w mniejszej ilości). Aktywność gruczołów jest regulowana przede wszystkim przez ich receptory, które u każdego człowieka są inne i w dużej mierze zależne od naszych genów. Dlatego w takich samych warunkach, niektórzy ludzie mają zaburzenie w funkcjonowaniu gruczołów, a u innych funkcjonują one normalnie. Łojotok powoduje ponadto stres, zanieczyszczenie środowiska lub niezrównoważony sposób odżywiania z przewagą tłuszczów i cukrów.


Wszelkie prawa zastrzeżone www.trichomed.com.pl invisionstudio